AB25BD013N114
UPC
Manufacturer Part Number
25B-D013N114
Manufacturer
Allen-Bradley
POWERFLEX 525 5.5KW (7.5HP) AC DRIVE, 25B-D013N114
MFG #25B-D013N114
Product Description:
AC Drive, 5.5 kW (7.5 HP), 480V AC Input, 3 PH, 50 60 Hz, 13 A Output, IP20, UL NEMA Type Open, Panel Mounting, With Brake IGBT, WithIntegral EMC Filter, V Per Hz Sensorless Vector Closed Loop Vector Perm Magnet Motor Control, Safe Torque Off PID SIL2 Cat 3, Safe Tor
HESCO Part Number
AB25BD013N114
UPC
Manufacturer Part Number
25B-D013N114
Manufacturer
Allen-Bradley
EACH
Specifications
Brake IGBT:  Included
Brand Name:  Allen-Bradley
Connection:  Fixed Terminal Block
Control:  EtherNet IP-USB-RS485
Enclosure:  IP20,UL-NEMA Type Open
Frequency Rating:  50-60
Input Voltage Rating:  480V AC
Mounting:  Panel Mount
Output Current Rating:  13 A