MERTR50R
UPC
Manufacturer Part Number
TR50R
Manufacturer
Mersen
Fuse TR-R - Class RK5 - Time-Delay 250VAC 250VDC 50A Ferrule Tri-Onic®
MFG #TR50R
Product Description:
HESCO Part Number
MERTR50R
UPC
Manufacturer Part Number
TR50R
Manufacturer
Mersen
EACH
Specifications
Rated voltage AC UL:  250 V
Rated voltage DC UL:  250 V
Frequency (Hz):  50/60 Hz
Ampere Rating:  50 A
ROHS Compliant:  Yes
AC or DC:  AC/DC
Fuse Class:  Class RK5
Speed/Characteristic:  Time Delay
Mounting:  Clip
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1:  200 kA
Connection/Terminal Material:  Copper
Connection/Terminal Type:  Ferrule
Body/Insulating Material:  PolyTube
Length:  3 in