MERTRS450R
UPC
Manufacturer Part Number
TRS450R
Manufacturer
Mersen
Fuse TRS-R - Class RK5 - Time-Delay 600VAC 600VDC 450A Blade Tri-Onic®
MFG #TRS450R
Product Description:
HESCO Part Number
MERTRS450R
UPC
Manufacturer Part Number
TRS450R
Manufacturer
Mersen
EACH
Specifications
Rated voltage AC UL:  600 V
Rated voltage DC UL:  600 V
Frequency (Hz):  50/60 Hz
Ampere Rating:  450 A
ROHS Compliant:  Yes
AC or DC:  AC/DC
Fuse Class:  Class RK5
Speed/Characteristic:  Time Delay
Mounting:  Clip
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1:  200 kA
Connection/Terminal Material:  Tin-Plated Copper
Connection/Terminal Type:  Blade
Body/Insulating Material:  PolyTube
Length:  13.38 in